Uobičajen naziv za povlačenje srpske vojske preko Albanije i Crne Gore tokom Prvog svetskog rata je Albanska golgota (po Hristovom stradanju na brdu Golgota kod Jerusalima). Na ovaj potez komanda je bila primorana pod pritiskom velike austro-ugarske, nemačke i bugarske ofanzive, presecanja komunikacija i izostanka planiranog prodora saveznika iz Soluna.
Na Okružnom takmičenju iz istorije, održanom 18.4.2015. godine u Jagodini, Savić Zoran, učenik trećeg razreda naše škole, osvojio je prvo mesto sa 49 poena od maksimalnih 50. Republičko takmičenje će biti održano 10.5.2015. u Beogradu.
Isti učenik je pre dve godine osvojio četvrto mesto na Republičkom takmičenju iz istorije. Njegov mentor je prof. Malina Petrović.
Momčilo Gavrilović je bio podnarednik Šestog artiljerijskog puka Drinske divizije i najmlađi podoficir na svetu u toku Prvog svetskog rata. Bio je učesnik Solunskog fronta gde je i ranjen. Posle cerske bitke, 1914. godine, sa osam godina je stekao čin kaplara, a vojvoda Živojin Mišić ga je na Kajmakčalanu, 1916. godine, u desetoj godini unapredio u čin podnarednika.
Једна од најзначајнијих битака Првог светског рата вођена је у новембру и децембру 1914. године. Рат је вођен између војске Краљевине Србије и Аустроугарске. На фронту дужине од скоро 200 километара Колубарска битка (позната и као Сувоборска битка) окончана је успешном противофанзивом Прве армије коју је предводио генерал Живојин Мишић.
Živimo u vremenu gde se značajnih i velikih ljudi setimo samo kada su godišnjice i obeležavanja. Nekoliko Srpkinja bile su hrabri borci u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.
Srpska heroina balkanskog rata i Prvog svetskog rata, žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratova. Kao dobrovoljac, u balkanskim ratovima se borila preobučena u muškarca pod imenom Milutin Savić.