Elektrotehničar multimedija

multimedija01Elektrotehničar multimedija je obrazovni profil četvrtog stepena stručnosti i spada u novije profile u području rada Elektrotehnika. Nastavni planovi i programi su usklađeni sa aktuelnim trendovima u informacionim tehnologijama.

Predstavlja pravi izbor za one koji žele zaposlenje odmah nakon srednje škole jer će im znanja koja steknu u radu sa odgovarajućim softverskim alatima pružiti tu mogućnost. Takođe, daje mogućnost za nastavak školovanja.

Izborom ovog zanimanja postiže se:

• Osposobljavanje učenika za korišćenje i održavanje hardverskih komponenti multimedijalnih sistema;
  • Osposobljavanje učenika za pravilno korišćenje i održavanje različitih audio i video uređaja;
  • Sticanje znanja i umeća za uključivanje u sve poslove koji se obavljaju u radio i TV centrima i studijima;
  • Sticanje znanja za rad u velikom broju softverskih alata za obradu slike, zvuka, animacije, videa, 3D modelovanja i brojnih drugih korisnih opštih softverskih alata;
  • Sticanje znanja i umeća za uključivanje u sve poslove na postavljanju, održavanju i ostvarivanju interne, satelitske i kablovske televizije, emisione radio i video tehnike, kao i poslove provajderskih kuća za pružanje različitih telekomunikacionih servisa;
  • Sticanje znanja i umeća za samostalnu instalaciju odabranih softverskih multimedijalnih alata i njihovu primenu u audio i video produkciji, web dizajnu i tehničkoj podršci za multimedijalne prezentacije;
  • Sticanje znanja i umeća za primenu audio i video tehnike u uređajima specijalne namene u industriji, saobraćaju, medicini a posebno u oblasti video nadzora, sistemima elektronske kontrole i obezbeđenja, elektronske kontrole pristupa i evidencije;
  • Sticanje znanja, veština, navika i umeća za efikasno i kvalitetno obavljanje postavljenih zadataka;

multimedija02

Zaposlenje

Znanja i kompetencije koje učenici stiču, daju im širok dijapazon mogućnosti zaposlenja u IT kompanijama koje se bave veb dizajnom, računarskom grafikom, izradom igrica i multimedijalnih sadržaja. Postavljanje, održavanje i popravka audio i video uređaja, audio i video produkcija, priprema za štampu, izrada i održavanje sajtova, kreiranje i održavanje E-prodavnica... Ovo je samo deo poslova koje mogu obavljati učenici ove struke. Takođe, učenici će biti osposobljeni za samostalan rad na globalnom tržištu, tj. za samostalan rad o kuće preko interneta.

Nastavak školovanja

Učenici ovog obrazovnog profila polažu stručnu maturu koju čine obavezni i dodatni (izborni) deo. Obavezni deo stručne mature je obavezan za sve učenike i dovoljan za dobijanje kvalifikacije koja daje mogućnost zaposlenja. Dodatni (izborni) deo stručne mature istovetan je sa izbornim delom opšte mature (mature koju polažu učenici gimnazija), a polažu ga učenici koji planiraju da nastave školovanje na nekoj od visokoškolskih ustanova. Za dodatni deo stručne mature učenik može da se opredeli na osnovu sopstvenog izbora, a u zavisnosti od zahteva visokoškolske ustanove na kojoj planira da nastavi školovanje. Zanimanje Elektrotehničar multimedija daje prohodnost za studiranje i na nekim netipičnim elektrotehničku struku, kao što su primenjena i dramska umetnost, primenjena i umetnička fotografija, dizajn i arhitektura, uz odličnu pripremu za fakultete i visoke škole elektrotehničkih i ostalih tehničkih nauka.

Praktična i blok nastava

Znanja stečena na časovima teorijske nastave učenici utvrđuju i upotpunjuju na časovima laboratorijskih vežbi i praktične nastave u školskim laboratorijama i u preduzećima u kojima se mogu realizovati određene teme. Škola poseduje četiri računarska kabineta i šest laboratorija za izvođenje vežbi i praktične nastave za potrebe ovog obrazovnog profila. Nastava u bloku se izvodi u školi i kroz posete vodećim firmama u Srbiji iz obe oblasti.

Spisak predmeta

Lista opšteobrazovnih predmeta:

Opšteobrazovni predmeti I razred II razred III razred IV razred
Teorija Vežbe Teorija Vežbe Teorija Vežbe Teorija Vežbe
1. Srpski jezik i književnost 3   3   3   3
2. Strani jezik 2   2   2   2
3. Fizičko vaspitanje
2   2   2   2
4. Matematika 3   3   3   3
5. Računarstvo i informatika   2
6. Istorija 2
7. Likovna kultura